Jaki akumulator do kosiarki, traktorka ogrodowego ?
Sezon koszenia trawy trwa w pełni. Pora zaplanować wiosenne porządki oraz przygotować kosiarki, podkaszarki i traktorki do pracy. Od czego zacząć? Najlepiej od sprawdzenia, czy akumulator do kosiarki jest sprawny. Jeśli nie zadbaliśmy o niego zimą, może okazać się, że trzeba będzie kupić nowy.
Jak wybrać akumulator do kosiarki?
W tym momencie pojawia się dylemat. Kupić tańszy mało znanej marki? A może wybrać nieco droższy, ale znanej na rynku firmy? Fulbat, Yuasa, Mower – który będzie najlepszy?
Pomogą Ci w tym pracownicy Aku-Plus. Doradzą Ci, jaki konkretnie akumulator do kosiarki wybrać. Za nim udasz się do sklepu, sprawdź jakie parametry powinien mieć twój akumulator. Dane te znajdziesz w instrukcji obsługi kosiarki, na jej obudowie. Odczytasz je również na starym akumulatorze. Nigdy nie kupuj akumulatora o pojemności mniejszej niż zalecana przez producenta. Możesz również zabrać akumulator ze sobą. Sprawdzimy akumulator całkowicie bezpłatnie.
3 główne przyczyny rozładowania akumulatora do kosiarki
Najczęstszą przyczyną niesprawności akumulatorów w sprzęcie użytkowanym sezonowo jest rozładowanie akumulatora. Kosiarki do trawy zaliczają się do tej grupy, a brak dbałości o akumulator po sezonie może mieć nieprzyjemne skutki. Jakie są najczęstsze błędy???
1) – pozostawienie akumulatora podłączonego do kosiarki. Mimo, iż kosiarka jest nieużywana, to układ elektryczny delikatnie rozładowuje akumulator. Przy codziennym użytkowaniu pobór prądu na poziomie 0,02A-0,05A nie zrobi różnicy, jednak gdy weźmiemy pod uwagę okres miesiąca lub dwóch to sprawa bardziej się komplikuje. Skutkiem jest jego całkowite rozładowanie.
2) – częściowe rozładowanie akumulatora. Jeśli wyjmiemy akumulator z kosiarki i pozostawimy go samego sobie, również się rozładuje. Ma na to wpływ wilgoć i temperatura w jakiej będziemy go przechowywać. Należy również pamiętać, że przed odstawieniem akumulatora na półkę powinniśmy go naładować. Niestety praktyka pokazuje, że często jest inaczej.
3) – nieumiejętne ładowanie. Czas ładowania, dobór prądu ładowania oraz urządzenie, którym chcemy to ładowanie przeprowadzić ma ogromny wpływ na utrzymanie naszego akumulatora w dobrym stanie. Dotyczy to szczególnie akumulatorów typu AGM i GEL.
Każda z wymienionych wyżej przyczyn może prowadzić do zasiarczenia akumulatora. W wyniku rozładowania baterii kwas zawarty w elektrolicie wnika w płytę i krystalizuje się na jej powierzchni. Im dłużej trwa taki stan, tym stopień zasiarczenia jest większy. Tego typu uszkodzenia są bardzo trudne do odwrócenia. Często jest to wręcz niemożliwe. Na ogół taki akumulator nadaje się do wymiany.
Jak przedłużyć żywotność akumulatora do kosiarki?
Aby zabezpieczyć akumulator, trzeba utrzymywać go w stanie pełnego naładowania. Akumulator z płynnym elektrolitem możemy ładować prostownikiem oraz ładowarką mikroprocesorową. Akumulatory szczelnie zamknięte (AGM I GEL) tylko i wyłącznie ładowarką. Najprostszym sposobem zabezpieczenia akumulatora jest użycie ładowarki mikroprocesorowe. Tutaj mikrokomputer steruje całym procesem ładowania. Dzięki temu nie musimy niczego nadzorować. Ładowarka po naładowaniu akumulatora samoczynnie przejdzie w stan konserwacji (czuwania). Jeżeli wykryje ponowny spadek napięcia, samoczynnie się załączy. Dobrej klasy ładowarki możemy pozostawić na stałe podpięte pod akumulator, bez konieczności wymontowywania go z kosiarki. Dzieje się tak dzięki zabezpieczeniom, które regulują parametry ładowania. Zapobiegają one uszkodzeniu wyposażenia elektrycznego i elektronicznego kosiarki. Za kwotę ok. 160-200 zł, możesz kupić ładowarkę z najwyższej światowej półki. Jest ona niższa niż koszt zakupu nowego akumulatora. Natomiast przedłuży okres eksploatacji akumulatora nawet trzykrotnie.