Powłoka ceramiczna, kwarcowa a może ciekłe szkło?

Powłoka ceramiczna, kwarcowa a może ciekłe szkło?

Powłoka ceramiczna, kwarcowa a może ciekłe szkło?

Przeczytaj o najczęściej stosowanych powłokach ochronnych lakieru. 

Najczęściej do zabezpieczenia lakieru samochodowego stosujemy woski. Mamy tutaj ogromny wybór rodzajów i producentów. Woski płynne, twarde a nawet koloryzujące. Woskowanie ręczne sprawia, że karoseria ma lustrzany połysk, a jej kolor jest głębszy oraz bardziej wyrazisty. Szczególnie polecam wosk z dodatkiem naturalnego wosku z kopernicji, czyli carnauby np. Turtle WAX carnauba 

 Jeżeli prawidłowo przygotujemy lakier pod ten zabieg (wyglinkowanie, dekontaminacja, deironizacja lakieru) efekty mogą utrzymać się około pół roku, w zależności jakimi środkami będziemy myć samochód oraz jak często będziemy tych środków używać. 

Alternatywą dla wosku jest również dość tanie oraz łatwe w aplikacji ciekłe szkło np. MOJE AUTO DETAILER CIEKŁE SZKŁO 500ml. Tworzy ono hydrofobową powłokę oraz warstwę, dzięki której na naszym lakierze brud będzie się osadzał znacznie wolniej a także znacznie łatwiej go usuniemy. Przy okazji warto dodać, że Produkt jest bardzo prosty w aplikacji, może być stosowany na wszystkich elementach samochodu, włączając w to szkło, plastik, felgi, metale i gumę. 

Kwarc utrzymuje się dłuższej niż wosk, bo potrafi trzymać się na lakierze aż do roku, czasem nawet do półtora roku, ale o wiele krócej niż ceramika. Zanim jednak o niej napiszę, kilka słów o powłoce kwarcowej. Powłoka kwarcowa nadaje lakierowi niesamowitej głębi i połysku. Najbardziej spektakularne efekty ujrzymy na ciemnych i czarnych lakierach. Gotowe zestawy do nałożenia kwarcu zaczynają się od około 200zł np. CARPRO CQUARTZ UK EDITION 3.0.  

Przechodzimy zatem do wisienki na torcie czyli ceramiki. Z ciekawostek, wiele osób używa zamiennie nazw powłoki ceramicznej i kwarcowej i UWAGA w pewnym sensie mają rację, gdyż I jedna, i druga to powłoki oparte głównie na SiO2, czyli dwutlenku krzemu. Różnica między nimi opiera się jedynie na typie reakcji chemicznych, jakie zachodzą na powierzchni naszego lakieru podczas tworzenia się warstwy ochronnej. No ale do rzeczy ? Ceramika ma wiele zalet.

Jest idealna do zabezpieczania felg nawet w samochodach ze sportowymi układami hamulcowymi, dzięki odporności na bardzo wysokie temperatury. Na samochodach mogą utrzymywać się nawet do pięciu lat! W porównaniu do powłoki kwarcowej, chroni nie tylko przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych na lakier, ale ochrania również od różnego rodzaju zarysowaniami, mikroryskami, zadrapaniami ostrym przedmiotem itd. Powłoki ceramiczne są odporne na zimowe płyny spryskiwaczy oraz chemię o pH w przedziale 2-11. Co to znaczy? O ile woski możemy usunąć np. APC, to ceramikę możemy efektywnie usunąć tylko polerowaniem na średnim poziomie za pomocą maszyny. Właśnie tak działa powłoka ceramiczna czy warto więc ją stosować jako zabezpieczenie lakieru, czy nie lepiej zostać przy powłoce kwarcowej lub wosku? Na pewno minusem trwałej, długo działającej powłoki jest jej cena, o wiele wyższa od innych form zabezpieczeń lakieru.

Ale spokojnie - istnieją również tańsze odpowiedniki, utrzymujące ochronę do pół roku np. TURTLE WAX CERAMIC SPRAY COATING HYBRID SOLUTIONS, za który zapłacimy około 55 zł. W naszym sklepie znajdziecie na pewno coś dla siebie, w razie pytań zawsze służymy pomocą. Zadzwońcie lub napiszcie do nas biuro@akuplus.pl 

Submit comment

Type Code
Do góry
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Powrót
Konto
Zamknij